DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Dotazy k XPS úlu

 

Zkušenosti s XPS úly

O včelaření v polystyrénových úlech  vychází poslední dobou hodně různých článků. Jedni to zatracují druzí to chválí. Jedno mají ale společné,  zkušenosti nemá ani jedna skupina. V polystyrénových nástavcích včelařím 5 let. Vyrobil jsem už přes  100 ks nástavků v nejrůznějších verzích.  Systémem pokus omyl jsem se dopracoval k něčemu o co se můžu podělit s ostatními. Je na Vás, abyste si udělali vlastní úsudek o čem je včelaření v polystyrénovém úlu.

 

Dotazy k XPS úlu:

1) Jak se v XPS úlu daří včelám ?

- Já tvrdím, že dobře. Mohu to porovnat jen s úlem nezatepleném, dřevěném o tloušťce 25mm.  Včelám se v XPS úlu lépe daří, jdou rychleji do síly, což se projeví hlavně na jaře - obecně se dá říct, že ze středně silných včelstev vzniknou včelstva silná a slabých středně silná.

2) Kolik dáváte cukru na zimu ?

Někteří  tvrdí, že v zateplených úlech je menší spotřeba cukru na zimu. S tím souhlasím. Včely s ním umí lépe hospodařit, ale na druhou stranu mým cílem je chovat silné včelstva, takže šetřit v této oblasti se nevyplácí. Z toho důvodu krmím standardně 15kg tekutého krmiva.

3) Proč XPS a né EPS ?

- vyzkoušel jsem snad všechny volně dostupné materiály na našem trhu a bohužel všechny mají jednu nevýhodu. Nejsou schopny odolat mravencům. Ze všech materiálu ( XPS, EPS, PIR, CHYTRÁ  PĚNA) nejlépe dopadl právě XPS polystyrén. Tím nechci říci, že by byl nedotknutelný, ale pro mravence není tak chutný. Minimální hustota by běla být min. 300 kPa, což splní tl. 80mm Fibrán modrý. Pokud někdo sežene polystyrén ještě větší tuhosti, udělá lépe.

4) Co je zbytečné na nástavcích dělat ?

Jakékoliv povrchové úpravy a to jak z venku tak zevnitř. Pokud si někdo myslí, že tím zabrání mravencům v jejich destruktivní činnosti, tak je na omylu.  Mravencům stačí milimetrová dírka a sežere celý nástavek aniž by to bylo vidět. Možná by mělo smysl nástavky natřít jako ochranu proti UV. Já to ale nedělám.

5) Je takový nástavek složitý na výrobu?

Možná je o něco pracnější, ale složitý není. Nepotřebujete k tomu žádnou stolárnu. Stačí jen kotoučová pila, odporový drát a PE Pěna  - Výrobní postup jsem popsal v dalším článku.

6) Čím se lepí polystyrén ?

Pokud si dělám nějaké plemenáče z XPS tl .30 mm používám Polyuretanové lepidlo. Prodává se pod názvem PUK (černý má největší pevnost ve spoji).  Nástavky spojuji jen PE pěnou.

7) Jaká je životnost XPS nástavků

Otevřeně se přiznávám, že nevím. Mám některé nástavky už 5 let a pořád jsou jako nové. Na druhou stranu mám i nástavky, které mi během 5 měsíců sežrali mravenci. Nástavky jsou náchylnější na mechanického poškození, ale projevuje se to u transportu a ne v práci s úlem někde na včelnici. Je třeba si uvědomit, že  takovýto úl je formule mezi úly a podle toho se musí k němu člověk chovat.

8) Proč se nástavek skládá ze 4 dřevěných rámečků?

Má to několik důvodů

a) mezi  rámečky je vždy tloušťka  XPS materiálu, min. 30 mm.  takže nevzniká žádný tepelný most v celé konstrukci nástavku.

b) výrobně je podstatně jednodušší pracovat s hranolkem 20x25 mm než s 80mm šířkou. (Navíc se  kroutí.)

c) konstrukčně dosáhnu větší pevnosti ve spojích systémem překládání  více materiálů.

d) při práci s rozpěrákem páčíte vždy jen mezi dřevem,  XPS je ochráněn těmto tlakům.